Mojsejovci verzus Darebáčkovia Woodyho Allena

Autor: Jarmila Durániková | 1.1.2012 o 14:54 | (upravené 1.1.2012 o 15:28) Karma článku: 10,58 | Prečítané:  1358x

Vždy, keď sa na scéne objaví  vírus menom Mojsejovci, vraciam sa k filmu Darebáčkovia od môjho milovaného  režiséra Woodyho Allena. Vidím v tom istú paralelu.

 

Obe dvojice rozprávkovo zbohatli .  Darebáčkovia vo   filme vďaka  nečakanému pečeniu sušienok, kým v realite ak pani Nora niečo piekla, tak kšefty s vtedajším bossom  košických železiarni, Rezešom a spol. I človek s IQ izbovej teploty si domyslí, ako sa z priemernej referentky stane cez noc  bohatá podnikateľka.

 

V oboch prípadoch sa páry dostávajú medzi smotánku , naivne si myslia , že sú novodobou šľachtou , ale v skutočnosti sú z nich len namyslení trápni snobi. Frenchy  z filmu to rýchlo pochopí. Nevie sa vyjadrovať, nevyzná sa v umení , v hudbe,  z estetiky i etiky by prepadla.  .

Jej manžel , malý zlodejíček Ray je novým životom unavený , najradšej by sedel v krčme, jedol bežné jedlá a pil pivo.

Končí to krachom firmy, zabratím majetku. Manželia však nie sú zdrvení, pretože jednak im nehrozí kartónová ubytovňa ( vďaka  Franchinej šikovnosti), ale hlavne preto, že sa môžu vrátiť k spôsobu života, ktorý im je prirodzený. Svojim spôsobom vzbudzujú sympatie.

 

To sa ale nedá povedať o dvojici Mojsejovci.

 

 sa rozhodli pre inú verziu: byť mediálne  známymi  a  „ slávnymi“ nielen na východe , ale  v celej republike, prípadne aj v Česku. A náramne sa im to darí  už od ich prvého „ vydareného“  projektu. Niet sa čomu diviť , komerčné TV ich, hlavne Noru, milujú. .  To, že úroveň ich programov dosahuje aj vďaka vyjadrovaniu hlavnej aktérky žumpovej úrovne, nikomu nevadí. Sú to súkromné peniaze TV. Ich vec.   Ak nechceš, nepozeraj.

Lenže to nie je len o tom. Nora Mojsejová je vírus , ktorý vás napadne i keď máte výbornú imunitu.

Nemôže vám byť predsa ľahostajné , ak  priečelie historickej  budovy divadla vo vašom  meste potiahnu červeným súknom a vycapia tam obraz  Mojsejovcov v nevkusnom gýčovom ráme.

 

 

 Nad tým nemôže žiadny súdny človek mávnuť rukou. Nehovoriac o to, že  Nora je už pomaly na titulku každého plátku , dokonca i seriózneho českého týždenníku. Voči koláži  na titulku    samozrejme podala  trestné oznámenie, ale s interview pre tento časopis nemala  naša  „ hviezda“ žiadny  problém.

 

Čo Mojsejovej rozhodne nechýba, je obrovská dávka sebavedomia   a odvaha  robiť čokoľvek, aby bola v obraze. Exibicionistka par- excellence.

 

Práve vďaka týmto jej typickým črtám  sa rozhodla ísť do predom skrachovaného projektu – založiť si stranu a dostať sa do parlamentu , aby posilnila parlamentné  divadlo hrané už okukaným  Slotom a inými šaškami.

 

Neviem, akou ekonómkou  je pani Nora  a či si možnosti  byť v parlamente zrátala  , ale podľa mňa si na  tejto exhibícii si vyláme zuby.

 

Akokoľvek to dopadne , Nora Mojsejová sa nezakope a ani nebude chodiť po kanáloch. Niekde ju uvidíme, lebo prietok nahromadeného exhibicionizmu bude treba i v budúcnosti ventilovať.

Po najnovších udalostiach si ju najlepšie viem predstaviť v cele niektorej  slovenskej väznice. Rozhodne mi chýbať nebude ...

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

EKONOMIKA

Davos: Euro stroskotalo a svet sa dramaticky zmenil

Svetové ekonomické fórum sa nieslo v znamení Trumpa.


Už ste čítali?