Kto je Gabčík? Z nejakej reality show?

Autor: Jarmila Durániková | 20.4.2012 o 13:04 | (upravené 20.4.2012 o 13:11) Karma článku: 12,97 | Prečítané:  2318x

Ak sa spýtate mladých ľudí, či vedia, kto bol Jozef Gabčík, v tom lepšom prípade  ich napadne vodné dielo, v tom horšom,  nevedia, alebo ich to nezaujíma, alebo sa spýtajú, či je to niekto z reality show. Pritom ide o jedného z najodvážnejších Čechoslovákov  v II. Svetovej vojne.  Pretože Gabčík bol hrdina, ktorý sa nebál postaviť Heydrichovi.

Stému výročiu  narodenia Jozefa  Gabčíka ( 8.4.1912)  nevenovala slovenská tlač žiadnu  pozornosť. Ako všetkému , čo nie je komerčne zmedializované.

 

Jozef Gabčík pochádzal z dediny Poluvsie neďaleko Žiliny. Jeho rodný dom tam stále stojí , stará sa o neho jeho praneter, a raz do roka mu tam možno niekto donesie kyticu kvetov.

 

Meno Gabčík  vždy bolo a bude spájané s ďalším hrdinom –  Čechom Jánom Kubišom. Práve títo dvaja , telom i dušou vojaci, boli exilovou londýnskou vládou vybraní  na nebezpečnú akciu – zavraždiť tretieho najdôležitejšieho muža v  Ríši – zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Prečo ho bolo treba odstrániť?

 

Z poverenia Hitlera prichádza  27. Septembra 1942 do Prahy mladý , ambiciózny , bezcitný a hlavne rasovo čistý Reinhard Heydrich,  a s ním teror a strach . Už vo svojom prvom prejave vysvetlí Čechom, že jeho hlavným cieľom je  úplne potlačiť odboj, vystrašiť ľudí a totálne  germanizovať český priestor .To znamená ponemčiť rasovo čistých Čechov , a úplne vysídliť rasovo menejcenných,   nepriateľsky naladenú inteligenciu, a o 90 tisícoch Židov ani nehovoriac. Už v Októbri 1942 vyhlasuje výnimočný stav a necháva popraviť 404 ľudí, vrátane protektorálneho predsedu vlády Eliáša.

 

Vláda v Londýne so súhlasom Britskej vlády sa rozhodli pre jediné riešenie. Vybraní sú Gabčík a Kubiš. Skúsení , vycvičení a odvážni. Akcia sa volá Antropoid, jej veliteľom je Gabčík.  Nebola by však  úspešná bez pomoci českých odbojárov  a odvážlivcov. Všetci členovia akcie sú postupne vysadení ako parašutisti na územie Česka a doťahujú detaily na uskutočnenie plánu.

 

27. mája 1942 sa viezol  Heydrich vo svojom Mercedese Benz  tak, ako každý deň, z Panenských Břežan, kde so svojou rodinou býval . Auto Riadil  jeho šofér Klein. Bolo  teplo a Heydrich mal  skvelú náladu. Pri prudkej zatáčke na Kirchmayerovej triede, ako vždy, Klein pribrzdil, A vtedy – vo vzdialenosti 1,5 m od auta, sa objavil  Gabčík so samopalom. Ibaže ten sa zasekol . Heydrich vykríkol na šoféra, aby zastal. To bolo jediné šťastie,. Vtedy Kubiš z bezprostrednej  blízkosti hodil do auta bombu. Silný výbuch rozbil aj okná okoloidúcej električky , ale jediný zranený bol naštastie Heydrich. Zatiaľ,  čo Klein prenasledoval Gabčíka , náhodná zdravotná sestra poskytla Heydrichovi prvú pomoc a pomohla mu s prevozom do blízkej nemocnice na Bulovku. Najlepší nemeckí lekári ho operovali. Vtedy ale nemali v nemocnici antibiotika,  Heydrich chytil infekciu, upadol do kómy a 4.júna 1942 zomrel.

 

Atentátnici postupovali podľa plánu a podarilo sa im pomocou odvážnych Čechov dostať do kostola Sv. Cyrila a Metoda, na Reslovej ulici , kde sa o nich starali duchovní, účastní na celej akcii.           Okrem Gabčíka a Kubiša tu boli aj ďalší  parašutisti a to Jozef Bublík, Josef Hrubý,Adolf Opálka , Jozef Valčík a Jaroslav Švarc. Chýbal  Karel Čurda, tiež člen Akcie Antropoid.

 

Atentát na Heydricha rozzúril Nemcov do nepríčetnosti , začali sa surovo mstiť .

Gestapo horečne začalo prehľadávať domy a byty. Dokonca vypísali  obrovskú odmenu za informáciu o atentátnikoch

Aby však vystrašili už i tak spacifikované české obyvateľstvo, pod vymyslenou zámienkou kompletne vyvraždili a vypálili obec Lidice a vymazali ju z mapy. Tragédia Lidíc pohla srdcami ľudí celého sveta,   súsošie 88 detí, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zahynuli v pojazdných plynových komorách v Chelmne nad Nerom neďaleko mesta Lodž v Poľsku ,vás definitívne rozplače i toľko rokov po vojne.

 

Moc peňazí však rozohrávala hry osudu aj vtedy. Čurda  prehral boj so svedomím a na gestape oznámil úkryt atentátnikov.

 

Útok na kostol začal 18. júna 1942 ráno o 4.25.

Gestapo sa pripravilo na boj. 840 esesákov  bojovalo voči siedmym statočným vojakom  sedem hodín. Na výzvu „ vzdajte sa, odpovedali dvakrát „ NIKDY“ a naposledy „ ČEŠI SA NEVZDAVAJÚ. Počas boja bol zabitý Opálka , zraneného Kubiša a Bublíka sa pokúsili odviezť do Lazaretu v Podolí , ale ani jeden z nich do nemocnice už živý neprišiel. Zvyšní parašutisti sa po prehranom boji zastrelili.

Čurda identifikoval  tela.

Všetci  Češi , podieľajúci sa akýmkoľvek spôsobom na príprave atentátu a pomoci atentátnikov, boli  aj z rodinami zatknutí, poslaní do Mauthausenua a zavraždení, vrátane 14 ročnej Jindřišky Novákovej. Fašistickí diabli  nemali zľutovanie.

 

I keď atentát na Heydricha mal nepredstaviteľne kruté následky , bol kľúčový v rámci  udalosti II. Svetovej vojny.Akcia Antropoid zmenila obraz Čechov,  vykresľovaný  nacistami, a hlavne donútila Britániu, aby prehodnotila Mníchovskú dohodu z roku 1938.

 

Gabčík a Kubiš zbavili svet človeka, ktorý už v januári 1942 , na konferencii vo Wannsee,  prišiel s myšlienkou masového vyvraždenia Židov. Ktorý vytvoril vraždiace komanda Einsatzgrupen (operovali v Rusku, na Ukrajine v Pobaltí a v Bielorusku a zavraždili tam cez milión ľudí).  Človeka , ktorý pohŕdal slovanskými národmi a ktorý do Čiech doniesol iba teror a strach.

 

Je nutné  sa neustále vracať k etickému odkazu parašutistov a ich spolupracovníkov z odboja. Ak budete v Prahe , prejdite sa na Reslovu ulicu.V krypte kostola Svätého Cyrila a Metóda je dnes múzeum, kde nájdete aj pár artefaktov z tejto udalosti. Samotná budova kostola tiež nesie dôkazy streľby. A v prípade , že by bola krypta zavretá, hneď vedľa kostola je česká hospoda "U Parašutistov“ , a tak si pri pití  dobrého piva na chlapcov spomeňte...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

EKONOMIKA

Davos: Euro stroskotalo a svet sa dramaticky zmenil

Svetové ekonomické fórum sa nieslo v znamení Trumpa.


Už ste čítali?