Do vlastných rúk a celkom súkromne

Autor: Jarmila Durániková | 28.10.2011 o 13:52 | (upravené 29.10.2011 o 13:52) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1044x

Nedávno som čítala brilantne napísanú knihu, v ktorej sa okrem iného objavilo aj toto: „Lidé se zabíjejí, protože poštou už dostávají leda tak reklamu.“

Spomenula som si na túto vetu, keď som dnes otvorila schránku a vyvalila sa na mňa tsunami rôznych letákov, katalógov, šekov (ktoré treba zaplatiť) a dve žlté oznámenky, že si mám na pošte vyzdvihnúť doporučené zásielky s označením do vlastných rúk. Ešte raz som papierovú masu prezrela, aby som sa definitívne uistila, že už asi nikdy nedostanem rukou napísaný list, plný citov a lásky, navoňaný a pokvapkaný preliatymi slanými slzami, začínajúci sa zvyčajne „Naj...“ a končiaci „PS“. Tiež som pochopila, že už nedostanem pohľadnicu, ako raz od dávno zabudnutej lásky, z Paríža, na ktorej bola zastrčená krčmička, pred ňou stolík, dve stoličky a trocha opadaného lístia. A na zadnej strane iba tri bodky. Koho by to nedojalo?

Poštová schránka mala v sebe vždy akési čaro. Už na základnej škole som sa išla zblázniť od radosti z listov od Ľudmily z ukrajinského mesta Rachov, s ktorým mala naša škola družbu. Napísané, ako ináč, na kockovanom papieri vytrhnutom zo zošita.

Neskôr vystriedal Ľudmilu Jaro z Tisovca, s ktorým som si pravidelne písavala štyri roky. Koniec korešpondencie nastal v okamihu vzájomného stretnutia.

Potom sa objavila hustá výmena listov s Poliakom Wieszekom, tú však musela ukončiť moja mama bez môjho vedomia z politických dôvodov. Bolo to v roku 1981 a tí, ktorí vedia, čo sa vtedy stalo v Poľsku, možno moju mamu pochopia.

A medzitým plno listov a pohľadníc z tzv. ponávratového obdobia pionierskych táborov a neskôr jazykových kurzov, ktoré som triedila podľa krajov Československej republiky.

Absolútny rekord som dosiahla v období základnej vojenskej služby človeka, s ktorým som chcela žiť na večné časy a nikdy inak. Tých listov bolo za 12 mesiacov presne 286.

Každé ráno si kontrolujem e- mailovú poštu. Pracovnú i súkromnú. Takmer sto mailov denne. Bez emócií, bez vône, bez lásky. Hlavne rýchlo. Odpoveď obratom. Pohľadnice na Vianoce? Veď pomaly už neviem ani pekne písať. A načo? Existuje predsa plno iných pekných, veselých, animovaných i gýčových, pri ktorých si ani nemusíte namáhať sivú kôru s textom. Stačí vybrať z pamäti mailovú adresu a odentrovať. Energiu si treba šetriť na dôležitejšie projekty.

Pohľadnice z dovolenky? Odfotíte východ slnka nad Červeným morom a o chvíľu ho má v mobile váš kolega alebo šéf. Nech všetci vidia, že idete s dobou. Nie ako kedysi, keď pohľadnica z Primorska prišla týždeň po návrate rodičov z dovolenky ROH v Bulharsku. A polroka bola založená za rámom zrkadla.

Nebola by som úprimná, keby som tvrdila, že vôbec nedostávam listy. Vždy pred Vianocami mi príde jeden od Červeného kríža, od Vzájomnej únie psíkov a ľudí a od detí, čo kreslia nohami alebo ústami. Je to milé a ja im vždy odpoviem s prídavkom zeleného ústrižka s pomerne malou sumičkou, zodpovedajúcou mojim ešte menším vianočným prémiám, ak sú.

A tradične mi každý rok pošle veľkú gýčovú pohľadnicu moja známa priamo z Washingtonu DC.

Ak to zhrniem, nie som na tom tak zle. A preto som sa rozhodla, že si nájdem čas, v predstihu kúpim pohľadnice, vypíšem ich a odnesiem na poštu. Aby všetci, ktorých mám rada, nedostávali len doporučené listy od Daňového úradu, sociálnej a zdravotnej poisťovne, od exekútorov. Od poisťovní, ktorým pred rokmi dlžili sotva stodvadsať korún. Od Mestského dopravného podniku, kde ich veľmi dávno prichytili bez lístka. Tá trocha tepla, ktorá k nim snáď touto cestou odo mňa dorazí, mi za to stojí. Aspoň pokusne, možno sa niekto k tomu môjmu hnutiu za pozitívne plnú poštovú schránku pridá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?