Mojsejovci verzus Darebáčkovia Woodyho Allena

Autor: Jarmila Durániková | 1.1.2012 o 14:54 | (upravené 1.1.2012 o 15:28) Karma článku: 10,58 | Prečítané:  1386x

Vždy, keď sa na scéne objaví  vírus menom Mojsejovci, vraciam sa k filmu Darebáčkovia od môjho milovaného  režiséra Woodyho Allena. Vidím v tom istú paralelu.

 

Obe dvojice rozprávkovo zbohatli .  Darebáčkovia vo   filme vďaka  nečakanému pečeniu sušienok, kým v realite ak pani Nora niečo piekla, tak kšefty s vtedajším bossom  košických železiarni, Rezešom a spol. I človek s IQ izbovej teploty si domyslí, ako sa z priemernej referentky stane cez noc  bohatá podnikateľka.

 

V oboch prípadoch sa páry dostávajú medzi smotánku , naivne si myslia , že sú novodobou šľachtou , ale v skutočnosti sú z nich len namyslení trápni snobi. Frenchy  z filmu to rýchlo pochopí. Nevie sa vyjadrovať, nevyzná sa v umení , v hudbe,  z estetiky i etiky by prepadla.  .

Jej manžel , malý zlodejíček Ray je novým životom unavený , najradšej by sedel v krčme, jedol bežné jedlá a pil pivo.

Končí to krachom firmy, zabratím majetku. Manželia však nie sú zdrvení, pretože jednak im nehrozí kartónová ubytovňa ( vďaka  Franchinej šikovnosti), ale hlavne preto, že sa môžu vrátiť k spôsobu života, ktorý im je prirodzený. Svojim spôsobom vzbudzujú sympatie.

 

To sa ale nedá povedať o dvojici Mojsejovci.

 

 sa rozhodli pre inú verziu: byť mediálne  známymi  a  „ slávnymi“ nielen na východe , ale  v celej republike, prípadne aj v Česku. A náramne sa im to darí  už od ich prvého „ vydareného“  projektu. Niet sa čomu diviť , komerčné TV ich, hlavne Noru, milujú. .  To, že úroveň ich programov dosahuje aj vďaka vyjadrovaniu hlavnej aktérky žumpovej úrovne, nikomu nevadí. Sú to súkromné peniaze TV. Ich vec.   Ak nechceš, nepozeraj.

Lenže to nie je len o tom. Nora Mojsejová je vírus , ktorý vás napadne i keď máte výbornú imunitu.

Nemôže vám byť predsa ľahostajné , ak  priečelie historickej  budovy divadla vo vašom  meste potiahnu červeným súknom a vycapia tam obraz  Mojsejovcov v nevkusnom gýčovom ráme.

 

 

 Nad tým nemôže žiadny súdny človek mávnuť rukou. Nehovoriac o to, že  Nora je už pomaly na titulku každého plátku , dokonca i seriózneho českého týždenníku. Voči koláži  na titulku    samozrejme podala  trestné oznámenie, ale s interview pre tento časopis nemala  naša  „ hviezda“ žiadny  problém.

 

Čo Mojsejovej rozhodne nechýba, je obrovská dávka sebavedomia   a odvaha  robiť čokoľvek, aby bola v obraze. Exibicionistka par- excellence.

 

Práve vďaka týmto jej typickým črtám  sa rozhodla ísť do predom skrachovaného projektu – založiť si stranu a dostať sa do parlamentu , aby posilnila parlamentné  divadlo hrané už okukaným  Slotom a inými šaškami.

 

Neviem, akou ekonómkou  je pani Nora  a či si možnosti  byť v parlamente zrátala  , ale podľa mňa si na  tejto exhibícii si vyláme zuby.

 

Akokoľvek to dopadne , Nora Mojsejová sa nezakope a ani nebude chodiť po kanáloch. Niekde ju uvidíme, lebo prietok nahromadeného exhibicionizmu bude treba i v budúcnosti ventilovať.

Po najnovších udalostiach si ju najlepšie viem predstaviť v cele niektorej  slovenskej väznice. Rozhodne mi chýbať nebude ...

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?