Kto je Gabčík? Z nejakej reality show?

Autor: Jarmila Durániková | 20.4.2012 o 13:04 | (upravené 20.4.2012 o 13:11) Karma článku: 12,97 | Prečítané:  2351x

Ak sa spýtate mladých ľudí, či vedia, kto bol Jozef Gabčík, v tom lepšom prípade  ich napadne vodné dielo, v tom horšom,  nevedia, alebo ich to nezaujíma, alebo sa spýtajú, či je to niekto z reality show. Pritom ide o jedného z najodvážnejších Čechoslovákov  v II. Svetovej vojne.  Pretože Gabčík bol hrdina, ktorý sa nebál postaviť Heydrichovi.

Stému výročiu  narodenia Jozefa  Gabčíka ( 8.4.1912)  nevenovala slovenská tlač žiadnu  pozornosť. Ako všetkému , čo nie je komerčne zmedializované.

 

Jozef Gabčík pochádzal z dediny Poluvsie neďaleko Žiliny. Jeho rodný dom tam stále stojí , stará sa o neho jeho praneter, a raz do roka mu tam možno niekto donesie kyticu kvetov.

 

Meno Gabčík  vždy bolo a bude spájané s ďalším hrdinom –  Čechom Jánom Kubišom. Práve títo dvaja , telom i dušou vojaci, boli exilovou londýnskou vládou vybraní  na nebezpečnú akciu – zavraždiť tretieho najdôležitejšieho muža v  Ríši – zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Prečo ho bolo treba odstrániť?

 

Z poverenia Hitlera prichádza  27. Septembra 1942 do Prahy mladý , ambiciózny , bezcitný a hlavne rasovo čistý Reinhard Heydrich,  a s ním teror a strach . Už vo svojom prvom prejave vysvetlí Čechom, že jeho hlavným cieľom je  úplne potlačiť odboj, vystrašiť ľudí a totálne  germanizovať český priestor .To znamená ponemčiť rasovo čistých Čechov , a úplne vysídliť rasovo menejcenných,   nepriateľsky naladenú inteligenciu, a o 90 tisícoch Židov ani nehovoriac. Už v Októbri 1942 vyhlasuje výnimočný stav a necháva popraviť 404 ľudí, vrátane protektorálneho predsedu vlády Eliáša.

 

Vláda v Londýne so súhlasom Britskej vlády sa rozhodli pre jediné riešenie. Vybraní sú Gabčík a Kubiš. Skúsení , vycvičení a odvážni. Akcia sa volá Antropoid, jej veliteľom je Gabčík.  Nebola by však  úspešná bez pomoci českých odbojárov  a odvážlivcov. Všetci členovia akcie sú postupne vysadení ako parašutisti na územie Česka a doťahujú detaily na uskutočnenie plánu.

 

27. mája 1942 sa viezol  Heydrich vo svojom Mercedese Benz  tak, ako každý deň, z Panenských Břežan, kde so svojou rodinou býval . Auto Riadil  jeho šofér Klein. Bolo  teplo a Heydrich mal  skvelú náladu. Pri prudkej zatáčke na Kirchmayerovej triede, ako vždy, Klein pribrzdil, A vtedy – vo vzdialenosti 1,5 m od auta, sa objavil  Gabčík so samopalom. Ibaže ten sa zasekol . Heydrich vykríkol na šoféra, aby zastal. To bolo jediné šťastie,. Vtedy Kubiš z bezprostrednej  blízkosti hodil do auta bombu. Silný výbuch rozbil aj okná okoloidúcej električky , ale jediný zranený bol naštastie Heydrich. Zatiaľ,  čo Klein prenasledoval Gabčíka , náhodná zdravotná sestra poskytla Heydrichovi prvú pomoc a pomohla mu s prevozom do blízkej nemocnice na Bulovku. Najlepší nemeckí lekári ho operovali. Vtedy ale nemali v nemocnici antibiotika,  Heydrich chytil infekciu, upadol do kómy a 4.júna 1942 zomrel.

 

Atentátnici postupovali podľa plánu a podarilo sa im pomocou odvážnych Čechov dostať do kostola Sv. Cyrila a Metoda, na Reslovej ulici , kde sa o nich starali duchovní, účastní na celej akcii.           Okrem Gabčíka a Kubiša tu boli aj ďalší  parašutisti a to Jozef Bublík, Josef Hrubý,Adolf Opálka , Jozef Valčík a Jaroslav Švarc. Chýbal  Karel Čurda, tiež člen Akcie Antropoid.

 

Atentát na Heydricha rozzúril Nemcov do nepríčetnosti , začali sa surovo mstiť .

Gestapo horečne začalo prehľadávať domy a byty. Dokonca vypísali  obrovskú odmenu za informáciu o atentátnikoch

Aby však vystrašili už i tak spacifikované české obyvateľstvo, pod vymyslenou zámienkou kompletne vyvraždili a vypálili obec Lidice a vymazali ju z mapy. Tragédia Lidíc pohla srdcami ľudí celého sveta,   súsošie 88 detí, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zahynuli v pojazdných plynových komorách v Chelmne nad Nerom neďaleko mesta Lodž v Poľsku ,vás definitívne rozplače i toľko rokov po vojne.

 

Moc peňazí však rozohrávala hry osudu aj vtedy. Čurda  prehral boj so svedomím a na gestape oznámil úkryt atentátnikov.

 

Útok na kostol začal 18. júna 1942 ráno o 4.25.

Gestapo sa pripravilo na boj. 840 esesákov  bojovalo voči siedmym statočným vojakom  sedem hodín. Na výzvu „ vzdajte sa, odpovedali dvakrát „ NIKDY“ a naposledy „ ČEŠI SA NEVZDAVAJÚ. Počas boja bol zabitý Opálka , zraneného Kubiša a Bublíka sa pokúsili odviezť do Lazaretu v Podolí , ale ani jeden z nich do nemocnice už živý neprišiel. Zvyšní parašutisti sa po prehranom boji zastrelili.

Čurda identifikoval  tela.

Všetci  Češi , podieľajúci sa akýmkoľvek spôsobom na príprave atentátu a pomoci atentátnikov, boli  aj z rodinami zatknutí, poslaní do Mauthausenua a zavraždení, vrátane 14 ročnej Jindřišky Novákovej. Fašistickí diabli  nemali zľutovanie.

 

I keď atentát na Heydricha mal nepredstaviteľne kruté následky , bol kľúčový v rámci  udalosti II. Svetovej vojny.Akcia Antropoid zmenila obraz Čechov,  vykresľovaný  nacistami, a hlavne donútila Britániu, aby prehodnotila Mníchovskú dohodu z roku 1938.

 

Gabčík a Kubiš zbavili svet človeka, ktorý už v januári 1942 , na konferencii vo Wannsee,  prišiel s myšlienkou masového vyvraždenia Židov. Ktorý vytvoril vraždiace komanda Einsatzgrupen (operovali v Rusku, na Ukrajine v Pobaltí a v Bielorusku a zavraždili tam cez milión ľudí).  Človeka , ktorý pohŕdal slovanskými národmi a ktorý do Čiech doniesol iba teror a strach.

 

Je nutné  sa neustále vracať k etickému odkazu parašutistov a ich spolupracovníkov z odboja. Ak budete v Prahe , prejdite sa na Reslovu ulicu.V krypte kostola Svätého Cyrila a Metóda je dnes múzeum, kde nájdete aj pár artefaktov z tejto udalosti. Samotná budova kostola tiež nesie dôkazy streľby. A v prípade , že by bola krypta zavretá, hneď vedľa kostola je česká hospoda "U Parašutistov“ , a tak si pri pití  dobrého piva na chlapcov spomeňte...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?