Prečo máme tendencie uctievať zloduchov?

Autor: Jarmila Durániková | 7.6.2012 o 15:25 | (upravené 7.6.2012 o 15:33) Karma článku: 17,79 | Prečítané:  2819x

Sú po nich pomenované ulice, školy, stavajú sa im pamätníky a busty, na ich rodných domoch sa odhaľujú pamätné tabule. Jedného z nich chce katolícka cirkev dokonca vysvätiť. Naozaj nám chýba kriticky nadhľad?

Boli sme na pohrebe v jednej dedine na Spiši. I keď nie som veriaca, kostoly ma fascinujú hlavne z hľadiska architektúry a nevyhýbam sa im.

Na laviciach tohto kostola som však zbadala fotky  Mons. Jána Vojtaššaka, spišského biskupa. Na druhej strane fotiek  bola modlitba „ za blahorečenie Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka.“

 

Slovenskí veriaci, podobne ako voliči niektorých politických strán ,  majú vysokú  mieru tolerancie  a  nepohne nimi nič, žiadna kauza .  Stačí dobre načasovaný a nasmerovaný pastiersky list. Ale modlitby  za vyhlásenie Vojtaššáka za svätého, to je snáď predsa len trochu prisilná káva.

 

Ján Vojtaššák bol významným predstaviteľom totalitného slovenského štátu. Bol dokonca podpredsedom štátnej rady v rokoch 1939 až 1945. Nebol to žiadny hrdina, práve naopak. Aktívne kolaboroval s totalitárnym  režimom a jeho antisemitizmus vyústil do známej tragédie. K židom mal od začiatku odmietavý postoj, považoval ich za cudzí a nepriateľský živel v slovenskom národe a najväčších nepriateľov Slovenska.

Známy je aj jeho výrok: „ V Spišskom podhradí zostáva ešte jeden žid, menuje sa Lorinc. Poznám ho dobre, je to najväčší gauner z Podhradia, a komunista.“ Vojtaššák sa nepriamo  postaral o deportácie / a tým pádom istú smrť/ takmer všetkým židom z Podhradia.

Okrem toho mlčal aj pri presadzovaní zákona o zákaze adopcie židovských detí nežidmi.

Paradoxom je , že slovenský štát,  i keď nebol okupovaný, bol prvým, ktorý pristúpil k deportáciám už vtedy, keď ešte ani jeden z fašistických satelitov nebol ochotný sa na tomto zločine podieľať. Takí agilní boli Tiso ,  Vojtaššák a vládnuci klérus.

Navyše bol Vojtaššák  arizátor . On však nearizoval  nejakú galantériu ako vo filme Obchod na Korze, ale hneď Baldovské kúpele  pre  Spišské biskupstvo. V tom čase  patrili židovi Friedovi.  

Treba si uvedomiť , že  holokaust  neboli len plynové komory a vraždenie, ale aj jedna obrovská rabovačka .

 

A aby toho nebolo málo.

Vojtaššák  jednoznačne odmietol SNP v roku 1944. Považoval ho za sprisahanie marxistických a protestantských intelektuálov, ktorí zorganizovali v Banskej Bystrici  štátny prevrat a vyhlásením Československej republiky zrušili vládu kléru.

 

To, že bol obeťou komunistických  procesov a roky strávil  vo väzeniach , ho  ešte nestavia do roly morálnej autority hodnej obdivu, a úcty. Jeho blahorečenie bude neúctou  k všetkým obetiam Tisovho režimu a vážne zľahčovanie zločinov proti ľudskosti.

V našej krajine platí zákon o zákaze propagácie  symbolov fašizmu.  Platí to pre všetkých, aj pre cirkev.

 

Vojtaššák v tomto svetle nie je osamelý. Stačí sa prejsť po Poštovej ulici v Košiciach  a do oči vám udrie busta Jánosa Esterházyho, veľkého obdivovateľa Hortyho a vyznávača fašizmu. Keďže je na súkromnom pozemku , nevzťahuje sa na ňu zákon. Je ale umiestnená  blízko ulice, aby bola lepšie viditeľná.  Zdá sa, že to okrem pár ľudí, vrátane mňa, nikoho netrápi.

 

Záverom citát britského politika Burkeho: „Jediná  vec nutná pre triumf zla, je aby dobrí ľudia mlčali.“

Rozhodla som sa nemlčať...

 

 

 

PS: Všetky údaje sú z verejne dostupných zdrojov.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?